Přeskočit na obsah

historie kapely calibos

Kapela Calibos byla založena 1.12.1989 v Olomouci. Mezi zakládající členy patří zpěvák Miroslav Spilka (ex-Skramasax), kytarista Marek Andrejší (ex-Gladiátor), bubeník Miroslav Matušů (ex-Gladiátor), baskytarista František Sobek a externí kytarista Petr Bártek. Jádro repertoáru tvořily převážně powerspeedové skladby Gladiátoru (Přerov), Skramasaxu, covery od českých i zahraničních metalových skupin a také zcela nové písničky. První veřejné vystoupení se uskutečnilo v únoru 1990 před zaplněným sálem Dělnického domu v olomoucké čtvrti Černovír. V první sestavě se uskutečnily tehdy ještě povinné přehrávky a kapela nahrála první demo kazetu. Během prvních měsíců došlo k odchodu externího kytaristy Petra Bártka a na postu baskytaristy se na několik týdnů objevil další ex-Gladiátor Jiří Král.

1990-1992

V květnu 1990 došlo k další změně sestavy. Chybějící posty doplnili muzikanti z kapely Syntex – Josef Vláčil (baskytara), Vlastislav Vláčil (bicí) a druhý kytarista Viktor Löffler (kytara). Kapela pilně pracuje na nových vlastních skladbách, vzniká další demokazeta a Calibos získává širokou fanouškovskou základnu v okolí Olomouce, i v okolních okresech díky pravidelnému vystoupování na tancovačkách a festivalech. V listopadu 1990 Calibos nahrává poprvé ve studiu – skladby Za krále a Mac Leod. K první z nich je v prosinci 1990 natočen videoklip, který byl v únoru 1991 odvysílán v České televizi. Na podzim 1991 vyráží Calibos do Prahy natočit ve studiu MIDA své první album.

1992-1994

V červnu 1992 přichází baskytarista Michal Březina a v červenci vzniká demokazeta „Jak jsme pásli ovce“. Na podzim roku 1992 dochází k vydání prvního cd „Calibos“. V prosinci je album pokřtěno ve Slovanském domě v Olomouci. V únoru 1993 je v Plzni natočen videoklip ke skladbě Terasy. Během podzimu Calibos natáčí druhé album „Sedm ran“ ve studiu Citron v Ostravě. V lednu 1994 jsou odehrána 2 vystoupení v alpském Kiefersfeldenu (DE). Následně z kapely odchází Vlastislav Vláčil a přichází Robert Vémola. V květnu probíhá výměna i na postu baskytaristy a přichází Michal Holubík. V srpnu 1994 vychází cd „Sedm ran“ a album je pokřtěno v olomouckém S-klubu. V září odchází kytarista Marek Andrejší a je nahrazen Jiřím Ambrosem.

1995-1996

Do konce roku 1994 kapela nahrává demokazetu „Žijem“. V průběhu roku 1995 muzikanti připravovali materiál na další cd album „Bez komentáře“. Nakonec v roce 1996 nahrávka vychází pouze na kazetách, jedná se však o studiovou nahrávku. Bohužel došlo ke ztrátě jediného digitálního originálu a proto nemohla být nahrávka vydána později na CD. Koncem roku 1996 Jiří Ambros opouští skupinu.

1997-2001

Na začátku roku 1997 se do kapely vrací Marek Andrejší a přináší s sebou změnu hudebního stylu. Nové skladby posouvají Calibos více mezi rockové než metalové bandy. V létě kapela natáčí ve Šternberku další studiové album „Nasedej“, které v září v Lutíně pokřtil fotbalista Radek Drulák. Stylově podobné je i další album „Go, Go, Go!“ natočené začátkem roku 1999 a vydané v červnu 1999. Titulní skladbu „Go, go, go…!“ si fotbalový klub Sigma Olomouc vybral jakou svou klubovou hymnu.

Minolta DSC

2002-2009

Na začátku roku 2002 zpěvák Miroslav Spilka a bubeník Robert Vémola oznamují odchod z kapely. Na jaře přichází Vlastimil Rec na post bicích a posléze se vrací Miroslav Spilka, kterého se podařilo přesvědčit k pokračující kariéře zpěváka. Na jaře 2003 Calibos natáčí ve studiu Deltaphon páté studiové album „Ať to bolí“. V létě je pořízen DVD záznam z koncertu na Drátofestu a kapela hraje na Fantasy Metalfestu v Pardubicích před Blind Guardian. V prosinci 2003 je pokřtěno cd „Ať to bolí“ v olomouckém S-klubu trojicí fotbalistů – Hapalem, Heinzem a Pižanowskim. Na konci roku 2004 odchází baskytarista Michal Holubík a posléze i bubeník Vlastimil Rec. Do kapely se vrací Robert Vémola a na baskytaru vypomáhá do roku 2007 Dalimil Hušek, kdy se dočasně vrací Michal Holubík. V lednu 2008 se vrací Michal Březina, který přechodně alternuje s Michalem Holubíkem a později se stává stálým členem Calibosu. V únoru 2008 je natočen videoklip ke skladbě „Blázne neumírej“. V srpnu 2008 vrcholí v kapele krize, díky které odchází Miroslav Spilka a Robert Vémola. Na post zpěváka přichází Pavel Zhébal a na bicí se vrací Vlastimil Rec.

2010-2016

Začátkem roku 2010 do kapely přichází bubeník Miroslav Matušů a kapela připravuje materiál pro nové album „Mise“. V únoru začíná ve studiu Deltaphon natáčet. V březnu 2010 se uskutečňuje koncert k 20. výročí založení Calibosu v olomouckém S-klubu. Poté odchází Michal Březina a je nahrazen Josefem Vláčilem. V prosinci 2010 probíhá křest cd „Mise“ v Olomouci – Slavoníně. V srpnu 2012 odchází Miroslav Matušů a kapela je doplněna po delším hledání Romanem Zahradníčkem. V červnu 2013 dochází k další výměně baskytaristy a do Calibosu se potřetí vrací Michal Březina. V první polovině roku 2016 se někteří členové podílejí na nahrávání 3cd Best Of Miroslava Spilky obsahující převážně skladby Calibosu. V srpnu 2016 je 3cd s názvem „Pohled přes rameno“ vydáno a křest se uskutečňuje v Olomouci. V prosinci 2016 se do kapely vrací původní frontman Miroslav Spilka a bubeník Robert Vémola.

Minolta DSC

2017-2020

Na podzim roku 2017 odchází z Calibosu kytarista Viktor Löffler. Na jeho post přichází staronový člen Jiří Ambros. V této sestavě odehrávají v červenci 2018 úspěšný koncert na Masters Of Rock ve Vizovicích. Koncem léta 2019 se členové kapely po vzájemných neshodách rozhodli ukončit činnost Calibosu. Po několika týdnech však v pozměněné sestavě opět pokračují. Na post baskytary se vrací Michal Holubík a na bicí přichází úplně nový člen Petr Kopeček.

2021-

Během roku 2021 baskytarista Michal Holubík odehrává už jen jedno vystoupení a v září se do kapely vrací Josef Vláčil. V říjnu 2022 se uskutečňuje v olomouckém klubu Bounty výroční koncert u příležitosti 30. výročí vydání debutového cd „Calibos“